Różaniec Rodzin jest darem od Boga. Powstał w czasie żarliwej modlitwy przed cudownym wizerunkiem cierpiącego Pana Jezusa w intencji rodzin, które przeżywały bardzo duże trudności życiowe, powodujące przede wszystkim ogromne cierpienie niewinnych dzieci. Rodzina, która się modliła otrzymała światło, że te rodziny razem się nie modlą.

     Rodziny poświęcają się Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny i trwają na codziennej, wspólnej modlitwie przed Bogiem.

     Patronem Różańca Rodzin jest święty Jan Paweł II. Programem formacyjnym rodzin jest całe bogactwo Jego nauczania o nierozerwalności małżeństwa, rodzinie, wartości życia ludzkiego.

     Pierwsza róża Różańca Rodzin powstała 25 listopada 2018r. w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

    18 maja w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach, w 99 rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II, odbyła się oficjalna inauguracja Różańca Rodzin - wielkiej modlitwy w rodzinach i za rodziny. Inaugurację przed Najświętszym Sakramentem, rozpoczął Kustosz Sanktuarium i jednocześnie ówczesny opiekun duchowy Różańca Rodzin o. Jan Krzysztof Oniszczuk. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił o. Mirosław Kopczewski, inicjator Wielkiego Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi w Niepokalanowie, który jako pierwszy wyciągnął swoją pomocną dłoń do rodzin modlących się w Różańcu Rodzin.

     Ojciec Mirosław w czasie homilii mówił: Kochani, może zastanawiamy się, a nas jest tak mało. Dzisiaj początek, tak nas niewielu, a czy to coś da, a te nasze rodziny takie połamane, takie na granicy rozpadu, a to mąż się nie chce modlić, a to dzieci nie chodzą do Kościoła. Ty pierwszy uklęknij. Ty bądź tym pierwszym. Nie patrz na innych. Ty zacznij szczerze się modlić. Resztę zostaw Matce Bożej. Ale ty tak jak Jakub Trojańczyk ugnij swoje kolana. Powieś ten symboliczny obraz Osób świętych w miejscu Twojej codzienności. Zaproś Boga do Twojego życia, nie martw się, nie kombinuj. Zobaczysz, Bóg odpowie na Twoją pokorę, na Twoją ufność, na Twoją wiarę, na Twoją modlitwę.

    Dzięki niezgłębionemu Miłosierdziu Bożemu od 2021r. Różaniec Rodzin jest w ramionach Maryi, naszej Matki, w Niepokalanowie. Opiekunem duchowym Różańca Rodzin jest gwardian o. dr Mariusz Słowik.

     Comiesięczne spotkania modlitewne odbywają się w  każdą drugą sobotę miesiąca o godzinie 11:00. Centrum modlitwy stanowi Msza święta w nadesłanych intencjach, następnie przed Najświętszym Sakramentem odmawiany jest Różaniec święty w intencji rodzin w Różańcu Rodzin oraz wszystkich rodzin na całym świecie. Na koniec wszyscy obecni w Bazylice dokonują Aktu Poświęcenia Rodzin Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.